Header Ad

Most Viewed Posts

THE RACE IS ON

It’s election time again! Qualifying of candidates for the October 12, 2019 primary ended on Thursday, August 8. The following candidates have qualified for local races within Terrebonne and Lafourche parishes.

Terrebonne

BESE District 3
Sandy Holloway
Janice Perea

State Senator, District 20
Brenda Leroux Babin
Damon Baldone
Michael Fesi
Jerry “Truck” Gisclair
Shane Swan

State Senator, District 21
Bret Allain II

State Representative, District 51
Beryl Amedee
Clayton Voisin

State Representative, District 52
Jerome “Zee” Zeringue

State Representative, District 53
Tanner Magee

Sheriff
Blayne “Bubba” Bergeron
Terry Daigle
Kyle Lirette
Mark Pitre
Jerri Smitko
Tim Soignet
Mike Solet

Clerk of Court
Theresa Robichaux

Assessor
Loney Grabert

Coroner
Victor Tedesco III

Parish President
Gordon Dove
David McCormick

Council Member, District 1
Lionel “Tony” Lewis Jr.
John Navy

Council Member, District 2
Wilfred “PJ” Allridge III
John Campbell
Carl “Carlee” Harding
Anthony Rainey Sr.
Richard Thompson
Clarence Williams

Council Member, District 3
Robert Boudreaux
Gerald Michel

Council Member, District 4
John Amedee
Thomas Dardar Jr.
Wayne Ingram

Council Member, District 5
Jessica Domangue
Christa Duplantis-Prather

Council Member, District 6
Darrin Guidry
Michael “Cuz” Prosperie

Council Member, District 7
Danny Babin
Al Marmande

Council Member, District 8
Kim Chauvin
Dirk Guidry
John Voisin

Council Member, District 9
Wallace Ellender III
Perry Naquin
Mike Pellegrin
Steve Trosclair

Lafourche

BESE District 3
Sandy Holloway
Janice Perea

State Senator, District 2
Troy Brown
“Ed” Price

State Senator, District 19
Gary Smith Jr.

State Senator, District 20
Brenda Leroux Babin
Damon Baldone
Michael Fesi
Jerry “Truck” Gisclair
Shane Swan

State Senator, District 21
Bret Allain II

State Representative, District 51
Beryl Amedee
Clayton Voisin

State Representative, District 52
Jerome “Zee” Zeringue

State Representative, District 53
Tanner Magee

State Representative, District 54
Reggie Bagala
Ernest Boudreaux
Donny Lerille

State Representative District 55
Bryan Fontenot
Donovan Fremin

District Judge, 17th Judicial District
Court, Division C
Marla Abel
Rene Gautreaux
Todd Joffrion

Leading Sheriff
Craig Jaccuzzo
Thomas Rodrigue
Craig Webre

Clerk of Court
Annette Fontana

Assessor
Wendy Thibodeaux

Coroner
John King

Parish President
Archie Chaisson III
Joe Fertitta
Luci Sposito

Council Member, District 1
Jerry Jones
Burnell Tolbert
Jimmie Wilson
Earl Woods Jr.

Council Member, District 2
William “T-Boo” Adams
Niles Riche

Council Member, District 3
Michael Gros

Council Member, District 4
Aaron “Bo” Melvin

Council Member, District 5
Albert Martin Jr.
Jim Wendell

Council Member, District 6
Spence Cressionie
Corey Perrillioux

Council Member, District 7
Armand “Noonie” Autin

Council Member, District 8
Alces Adams
“D’Lynn” Boudreaux

Council Member, District 9
“Will” Lasseigne
Daniel Lorraine

Justice of the Peace, 1st Court
Desirea Rodrigue

If you plan to vote in the Fall primary, the following dates are of importance:
• Voter registration deadline (in person or by mail) – September 11
• Voter registration deadline (online at geauxvote.com) – September 21
• Early voting – Sept. 28 – Oct. 5 (closed Sunday)
• Deadline to request a ballot by mail (must qualify) – October 8
• Deadline for ROV to receive mailed ballot – October 11, by 4:30 p.m.
• Election Day – October 12. Polls are open 7 a.m. – 8 p.m. •

BY MARY DITCH

Forgot Password